Kaštieľ Radoľa - História

História, architektúra

Kaštieľ - južná strana    Kaštieľ v Radoli patrí medzi najstaršie kultúrne pamiatky na Kysuciach. Okolnosti stavby kaštieľa sú zatiaľ dosť nejasné. Poznatky z umelecko-historického výskumu kladú vznik jeho najstaršej časti do tretej štvrtiny 16. storočia. Pôvodne to bola štvorcová dvojpodlažná stavba s jedným obytným priestorom v každom podlaží, teda skôr obytná veža, aké majú svoj pôvod v stredoveku. V druhej polovici 17. storočia došlo k prestavbe objektu, zrejme v súvislosti s rozvojom majera, ktorého objekt kaštieľa sa stal centrom. Kaštieľ v tomto období patril do budatínského panstva patriaceho Suňogovcom, ktorých potomkovia ho vlastnili až do roku 1798, kedy budatínské panstvo prešlo do vlastníctvaKaštieľ - južné okná Csákyovcov.
    
V písomnej zmienke o majeri z roku 1658 sa tu nachádzali stodoly, panské stajne, rybníky, ovocná záhrada, pivovar, chmeľnice, mlyn a píla. Zachovaný kaštieľ v Radoli predstavuje renesančný typ zemianskeho sídla a pôvodne bol zrejme opevnený hradobným múrom. Prestavbou objekt získal rozsiahle siene na prízemí a poschodí so schodišťom. Od 19. storočia do roku 1977 slúžil kaštieľ na obytné účely.    

    Jeho renesančný charakter dokazujú okná so šambránami a plastickými naklonenými rímsami, krížová klenba s hrebienkovým výzdobou uprostred, valená klenba s lunetami, nárožné maľované kvádrovanie. Objavená bola i pôvodná renesančná omietka.

 

Prízemie

Kaštieľ - expozícia Staršie dejiny Kysúc    Od vybudovania stálej expozície Staršie dejiny Kysúc v roku 1983 uplynula už pomerne dlhá doba, počas ktorej boli získané ďalšie hmotné doklady historického vývoja, vedecké poznatky a informácie o regióne. Vzhľadom na túto skutočnosť, Kysucké múzeum prikročilo k reinštalácii časti expozície prezentujúcej predhistorické osídlenie Kysúc a zároveň sa múzeum rozhodlo vybudovať novú časť expozície, v ktorej sa budú prezentovať remeselné tradície na Kysuciach.
    Návštevníci budú mať možnosť oboznámiť sa najmä s remeselnou výrobou v Kysuckom Novom Meste, ktoré v období cechov patrilo medzi vyspelé strediská remeselnej výroby na severozápadnom Slovensku.
    Z dôvodu reinštalácie je expozícia Staršie dejiny Kysúc pre verejnosť zatvorená.

 

Poschodie

Kaštieľ - expozícia Meštianske bývanie na Kysuciach     Na poschodí je od roku 2002 expozícia , cieľom ktorej je prezentovať dejiny dvoch najstarších miest na Kysuciach: Kysuckého Nového Mesta a Čadce. Je tu obývacia spálňa z Kysuckého Nového z konca 19. storočia, spálňa a jedáleň, kde veľká časť nábytku pochádza z dielne majstra Mládeneka z Čadce a mnohé ďalšie bytové doplnky.

 

Výstavy

Kaštieľ - výstava Ochrana orla skalného na Slovensku Okrem stálych expozícií sú pre návštevníkov pripravované i rôzne tematické výstavy.