Florbalový oddiel ŠK Vretenice Radoľa

ŠK Radoľa – Vretenice – florbalový oddiel dievčat

 

    Dievčenský florbal v Radoli vznikol začiatkom roku  2018. S myšlienkou na vznik florbalového oddielu pre dievčatá prišli tréneri Miroslav Kocúr a Zdenko Šidlo. Na spoločnom stretnutí s riaditeľom ZŠ s MŠ Mgr. Vladimírom Hromádkom a starostom obce Ing. Anton Tkáčikom sa 9. januára 2018 dohodli, že vytvoria podmienky, aby konečne aj dievčatá v Radoli mali svoj šport. Prvý nábor prebehol vo februári 2018 a do spoznávania tajomstiev nového športu sa prihlásilo viac ako 30 dievčat z Radole, ale aj okolia. V začiatkoch pri tréningovom procese veľmi pomohli reprezentantky Slovenska Andrea Šidlová a Alexandra Kocúrová.

    Od začiatku ŠK Radoľa spolupracuje s najúspešnejším oddielom na Slovensku ŠK98 Pruské. V sezóne 2018/19 zbierali skúsenosti a prvé body naše staršie žiačky, ktoré vo farbách Pruského získali bronzové medaily vo svojej vekovej kategórii majstrovstiev Slovenska – Západ.

    Prvý naozajstný zápas pod hlavičkou ŠK Radoľa – Vretenice odohrali naše mladšie žiačky, doplnené o hráčky z Pruského v športovej hale v Radoli  7. júna 2018 o 17:00 proti rovesníčkam FBK Hornets Mútne a zvíťazili v ňom 2:1, keď historicky prvé góly „Vreteníc“ dali Magdaléna Jarošová a Nikola Muziková.

Postupne sa darí vyhľadávať súperky v príslušných vekových kategóriach na priateľské stretnutia a neoficiálne turnaje pod hlavičkou ŠK Radoľa s cieľom pripraviť sa na prihlásenie sa do oficiálnych súťaží.
V roku 2023 získali odchovankyne ŠK Vretenice Radoľa svoj prvý titul majsteriek Slovenska. 6 hráčok, ktoré spoločne začínali vo februári 2018 vyhrali najprv v drese ŠK 98 Pruské Ligu Západ medzi juniorkami a potom potvrdili svoje kvality na záverečnom turnaji  Majstrovstiev Slovenska junioriek, z ktorých si odniesli zaslúžené zlaté medaily obrankyne Erika Hromádková, Michaela Virdzeková, Sofia Tkáčiková a Slávka Zahradníková a útočníčky Timea Tkáčiková a Vanesa Darmová.

 
Prečo hrajú florbal  v Radoli Vretenice ?

Florbal patrí medzi športy, kde je tradícia využívať v názvoch klubov, alebo aspoň využívať ako klubové symboly rôznych živočíchov.  Samozrejme, obľúbené sú živočíchy, ktoré majú poriadne zuby, pazúry, zobák alebo aspoň žihadlo, aby bolo zrejmé, že ide o tím, ktorému by sa menej odvážny súper mal radšej vyhnúť 😊 .

Dominantou Radole je majestátny Vreteň, športová hala sa nachádza pod Vretňom a tak má meno klubu dva významy. Vretenice odkazujú na to, že náš florbalový team patrí pod Vreteň a zároveň naše dievčatá nedarujú súperkám ani jednu loptičku „zadarmo“, veď kto by sa ľahkovážne pustil do súboja s toľkými „Vretenicami“.